OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Jakie elementy strony www wpływają na efektywność działań marketingowych?

Jakie elementy strony www wpływają na efektywność działań marketingowych?

Strona www powinna być nie tylko atrakcyjna pod kątem wizualnym, ale również, a właściwie przede wszystkim, użyteczna i skuteczna. Co zrobić, żeby nasza strona internetowa była przyjazna użytkownikom, a dodatkowo stanowiła istotny element działań marketingowych? Oto krótki poradnik, który przyda się wszystkim osobom zarządzającym stronami firmowymi.

 

1. Dobrze przemyślane menu

Tworząc stronę internetową przede wszystkim musisz określić jaki jest jej główny cel (oraz cele poboczne). Przykładowo, jeśli Twoja strona to równocześnie sklep internetowy albo prezentujesz na niej swoje usługi bądź produkty, możesz zastanowić się nad wyciągnięciem najważniejszych kategorii do menu.

Operując nazwami pamiętaj, że nie każdy użytkownik trafiający na Twoją stronę jest ekspertem w danej dziedzinie. Unikaj mało znanych słów bądź trudnego, wysokospecjalistycznego nazewnictwa, które mogą zniechęcić do dalszego przeglądania strony www.

 

2. Szybki i klikalny kontakt

Dane kontaktowe najlepiej umieść w kilku miejscach np. w pływającym menu, stopce, na podstronie „kontakt” czy widgecie. Dobrze, żeby znalazły się także na każdej stronie ofertowej. Adresy mailowe czy numery telefonów powinny być klikalne, żeby skrócić ścieżkę prowadzącą do wykonania konwersji.

 

3. Nieprzesycony slajder

Jeśli na głównej stronie www posiadasz slajder pamiętaj, żeby składał się on maksymalnie z 2-3 elementów. Slajdy nie mogą zmieniać się zbyt szybko, ani zbyt wolno. Dobrze zmieniać zawartość slajdera co kilka tygodni lub miesięcy np. w zależności od sezonowych promocji.

Na naszej głównej stronie umieściliśmy 3-elementowy slajder.

 

4. Krótki i zrozumiały formularz kontaktowy

Na podstronach produktowych lub usługowych oraz na podstronie „kontakt” warto umieścić formularz kontaktowy. Pamiętaj, żeby był on możliwie jak najkrótszy i zrozumiały. Nie straszmy (potencjalnych) klientów hasłami typu „brief” czy dziesiątkami pól do uzupełnienia. Lepiej zachęcić do wykonania pierwszego ruchu, a następnie dopytać zainteresowanego w mailu, w trakcie rozmowy telefonicznej czy spotkania online / offline.

 

5. Wyróżniające się przyciski CTA (call to action)

Zadbaj o najważniejsze buttony na swojej stronie www. Wyróżnij je kolorem, zwiększ ich rozmiar, zastosuj delikatne pulsowanie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku!

 

6. Rozbudowane treści na podstronach

Każdy produkt czy usługa powinny być opisane na osobnej, dedykowanej podstronie. Odpowiednio zoptymalizowana treść oraz długość artykułów są ważne zarówno dla robotów Google’a (SEO), jak i potencjalnych klientów, którzy mogą zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania stron www czy kampanii Google Ads? Skontaktuj się z nami – chętnie wszystko wyjaśnimy i pomożemy w optymalizacji Twoje strony internetowej.

 

7. Niska prędkość ładowania strony

Nic tak nie denerwuje, jak strona www, która ładuje się przez kilkanaście sekund (albo, o zgrozo, dłużej!). Najpopularniejszym narzędziem, za pomocą którego sprawdzisz jaka jest prędkość ładowania Twojej strony firmowej jest PageSpeed Insight. Ważny jest zarówno desktop, jak i mobile, ponieważ z roku na rok rośnie liczba użytkowników korzystających z przeglądarek na urządzeniach mobilnych.

 

8. Zoptymalizowane grafiki

Bardzo często serwisy internetowe są spowalniane przez obrazy o dużej rozdzielczości. Zanim wgrasz na stronę kolejne zdjęcie czy grafikę nie zapomnij o kompresji. Możesz skorzystać z darmowego narzędzia typu https://imagecompressor.com/pl/.

 

9. Ograniczone do minimum wyskakujące okienka

Pop-upy, widgety, pliki cookies, slajdery, autoodtwarzacze plików dźwiękowych / video, okienko zachęcające do zapisania się do newslettera czy pobrania nowego katalogu. Nie zarzucaj użytkownika tego typu treściami (a już na pewno nie rób tego na „dzień dobry”), bo ucieknie po chwili. Nikt nie lubi nachalnie wyskakujących okienek i przeładowanych stron internetowych. Lepiej postawić na jedno, maksymalnie dwa źródła informacji o nowościach, promocjach czy ważnych wydarzeniach dot. firmy.

 

10. Krótka ścieżka zakupowa

Chcesz, aby Klient zakupił Twoje produkty albo poprosił o wycenę? Nie każ mu przeklikiwać się przez 5 czy 10 podstron! Postaraj się skrócić ścieżkę zakupową do minimum – zyskacie na tym oboje.

 

Najważniejsze, żeby traktować stronę internetową jako ogromne wsparcie marketingu. Prowadzisz nowoczesną firmę? Zapomnij o nieresponsywnej, nieintuicyjnej i nieciekawej stronie. Nawet, jeśli Twoja firma wyznaje tradycyjne wartości i ma ugruntowaną pozycję na rynku nie zapominaj, że według badań HubSpot 75% wagi decyzji zakupowej spoczywa dziś na wrażeniu, jakie wywiera na konsumencie strona internetowa.

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.