OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

trendy graficzne na 2021 rok

6 trendów graficznych, które będą rządzić w 2021 roku

Niewątpliwie rok 2020 dla większości z nas był czasem trudnym i niepewnym. Na szczęście prognozy na nowy rok są nieco bardziej optymistyczne – również w kwestii designu. Mocno zarysowują się trendy graficzne 2021. Nadszedł czas na odważne projekty – więcej optymizmu, kolorów, szaleństwa! Równocześnie prognozuje się trend minimalistycznych grafik, prostych układów, neutralnych kolorów. Takie zabiegi będą miały przywołać na myśl bezpieczeństwo i spokój, których teraz tak bardzo potrzebujemy.

W tym artykule przedstawimy 6 ogólnych trendów, których możemy się spodziewać w 2021 roku.

1. Elementy 3D

Trend jakim jest wykorzystywanie elementów trójwymiarowych, towarzyszy nam od dłuższego czasu. Ten rodzaj projektowania, w pełni wykorzystuje nowoczesne osiągnięcia technologiczne oraz możliwości oprogramowania. Co za tym idzie, projektowanie 3D będzie zmierzać w kierunku hiperrealistycznych wizualizacji, które zatrą granicę między grafiką a fotografią. Niezwykle modne będą projekty 3D połączone ze zdjęciami lub płaskimi ilustracjami. W przypadku projektów on-line, idealnie sprawdzi się wprowadzenie trójwymiarowych elementów animowanych.

Element 3D

Projektant: Roman Bratschi

Elementy_3D_tłoczenie

Projektant: SAWDUST

2. Design inspirowany naturą

Niewątpliwie efektem ubocznym obecnie trwającej pandemii jest ograniczenie konsumpcji, której następstwem są bardziej świadome zakupy – częściej zwracamy uwagę na skład czy opakowanie produktu. Dodatkowo jak nigdy przedtem, tęsknimy za swobodą w przemieszczaniu się oraz za możliwością obcowania z naturą. Te czynniki wpływają bezpośrednio na design, który będzie odznaczał się stonowaną paletą kolorów, delikatnymi płynnymi liniami, ilustracjami przedstawiającymi elementy roślinne, a w projektowaniu opakowań, również wybór materiałów przyjaznych środowisku.

Opakowania inspirowane naturą

Projektant: JianBranding™

Opakowanie natura

Projektant: &SMITH’s designs

3. Autentyczność

Po wyjątkowym 2020 roku wszyscy czujemy się nieco zdezorientowani i zmęczeni natłokiem wciąż sprzecznych informacji. Z pewnością nie chcemy, aby nas oszukiwano, nastraszano lub napastowano bezmyślnymi i pustymi kampaniami reklamowymi. Dlatego, przewidujemy, że jednym z głównych trendów w 2021 roku będzie autentyczność. Oznacza to koniec nienaturalnych, pozowanych zdjęć, sztucznych uśmiechów i mocnego retuszu. To zwyczajny człowiek stanie na pierwszym planie. Spowoduje to, że marka której będzie twarzą, trafi do większej ilości odbiorców, którzy są coraz bardziej świadomi społecznie.

Black Lives Matter

Projektanci: Rolf Jensen and Nick Losacco

Don Antonio

Projektant:Giocovision

4. Komiks i pop-art

2021 rok prawdopodobnie będzie powrotem do technik komiksowych i nurtu w sztuce jakim jest pop-art. Możemy spodziewać się odważnych grafik i ilustracji, które cechować będą: kropki tworzące cienie i półtony, wyraziste linie oraz krzykliwe kolory. Takie zabiegi będą powodować wrażenie dramatyzmu i ruchu.

Komiks i pop-art

Projektant: Lliiaa

Our Heroes

Projektant: Dexterous Designs

5. Złudzenie optyczne i surrealizm

Kolejnym trendem, który może pojawić się w 2021 roku jest połączenie złudzeń optycznych z nurtem surrealistycznym. Projekty będą połączeniem elementów psychodelii z czystym stylem surrealistycznym znanym z XX wieku. Iluzje optyczne będą zintegrowane z abstrakcyjnymi ilustracjami, logo czy krojem pisma. Na pierwszy rzut oka, będą wydawać się niezrozumiałe, wręcz bezsensowne, jednak po dłuższym zastanowieniu stworzą spójną, sensowną całość.

Surrealizm

Projektant: Figure ™

Złudzenie optyczne

Projektant: Victor Kovalenko

6. Czcionki szeryfowe

Z perspektywy typografii rok 2020 był rokiem szeryfowym. Kroje szeryfowe zapewniają markom i komunikacji marketingowej większy autorytet i wiarygodność niż minimalistyczne czcionki bezszeryfowe.
W 2021 roku trend szeryfowy będzie kontynuowany. Projektanci będą poszukiwać bardziej niezwykłych i charakterystycznych szeryfów, aby wyróżniać się z tłumu. Szeryfy w surowym i rustykalnym stylu będą najbardziej pożądane. Takie style pisma będą szczególnie popularne w przypadku projektów logo i nagłówków, zarówno w druku, jak i w Internecie.

Czcionki szeryfowe

Projekt czcionki: Graphicfresh

Szeryfowe czcionki

Projekt czcionki: Creativetacos

Trendy graficzne 2021: podsumowanie

Zaprezentowane wyżej trendy graficzne 2021 to oczywiście namiastka tego co może się wydarzyć w roku 2021. Niewątpliwie w tym roku projektanci zechcą złożyć hołd człowiekowi i naturze, co stworzy nową relację marki z klientem. Równie istotna będzie różnorodność i próba oderwania odbiorców od trudnej pandemicznej rzeczywistości. Czeka nas zatem bardzo interesujący czas w projektowaniu, który zapewne jeszcze nie raz nas zaskoczy.