OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Być albo nie być na Facebooku - kilka słów o kontach firmowych

Być albo nie być, czyli o kontach firmowych na Facebooku. Jak założyć stronę na FB?

Facebook, to zaraz po YouTubie, najpopularniejsza platforma społecznościowa w Polsce. Korzysta z niej prawie 16 mln użytkowników, z czego ponad 53,4% stanowią kobiety. Trzeba przyznać, że to naprawdę pokaźna grupa odbiorcza, która z pewnością kryje w sobie wielu potencjalnych klientów z różnych branż. Dlaczego więc tak wiele firm zwleka z założeniem konta firmowego na Facebooku lub zwyczajnie nie traktuje go poważnie?

 

Facebook: najważniejsze są więzi

Wiele firm przy planowaniu strategii działania zapomina o tym, że Facebook to przede wszystkim platforma społecznościowa, a nie ogromny słup ogłoszeniowy. Od początku jego powstania cel był jeden – tworzenie sieci i grup, które pozwolą na pozostanie w kontakcie, dlatego zalewanie swoich odbiorców jedynie postami ofertowymi jest ogromnym błędem.

Jeśli nie wiemy od czego zacząć to pomocnym wydają się trzy zasady digital marketingu: BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI –> BUDOWANIE ZAUFANIA –> GENEROWANIE SPRZEDAŻY – zawsze w tej kolejności i nigdy odwrotnie. Zasady te od razu ukierunkowują nasze myślenie na temat przyszłych postów i pozwalają zrozumieć istotę działań w social mediach.

 

Facebook dla firmy: mów o tym, co Cię wyróżnia

Informowanie o flagowych produktach, usługach czy zaletach firmy to element budowania świadomości. Jak widzisz, nie chodzi tu o wejście między wrony, a o krakanie po swojemu. Jeśli istnieje jakaś rzecz, którą bez dwóch zdań możesz się pochwalić, to zakomunikuj o niej z pomysłem. Podpowiedz jak rozwiązać dany problem, ubierz to ładnie w słowa i dostosuj do niego warstwę wizualną za pomocą zautomatyzowanych narzędzi (Canva, Infogram, Pixaloop, Quik, Pablo). Zobaczysz, Twój firmowy facebook nabierze skrzydeł!

 

Daj się lubić

Generowanie dyskusji, lajków, udostępnień czy innych aktywności to znak, że budujemy zaufanie. Jednak utworzenie angażującej treści to wcale nie taka prosta sprawa. Składa się nią wiele czynników: preferencje odbiorców, real-time marketing, ciekawe, dostosowane do mobile’ów formaty czy możliwość wyrażenia swojego zdania przez użytkowników.

O tym co lubią nasi odbiorcy, możemy wyłapać ze statystyk na Facebooku, gdzie znajdziemy informacje o zasięgach, reakcjach czy kliknięciach w zamieszczony link. Jeśli dany rodzaj postów się nie sprzedaje to znak, że czas się z nimi rozstać. Poza tym musimy być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół nas. Jakaś głośna akcja? Skandal? A może viralowy post na Facebooku? To wszystko składa się na real-time marketing, czyli na marketing dziejący się w czasie rzeczywistym. Taki marketingowy refleks pokazuje uważność i świadomość marki, a także obycie w ważnym, z perspektywy firmy temacie.

 

Formaty dostosowane do mobile’ów

Badania pokazują*, że aż 97% polskich użytkowników przegląda media społecznościowe z poziomu telefonu. Oznacza to, że nasz post siłą rzeczy formatem musi dostosować się do naszej ręki, a jego content spełniać wymogi interaktywności. Najbardziej rekomendowanym formatem w tym przypadku jest kwadrat o wymiarach 1200×1200 px oraz post pionowy w rozmiarze 640×960 px (format 3:2) lub 800×1000 px. 

Tworząc grafikę/film na potrzeby Facebooka dobrze używać zautomatyzowanych narzędzi. Jeśli nie jesteśmy zawodowymi grafikami, a naszym jedynym sprzętem do wykonywania zdjęć/filmów jest telefon, to cała siła tkwi w darmowych narzędziach online. Takie aplikacje jak Quik czy InShot pozwolą nam stworzyć film na bazie wgranych zdjęć, a Canva, Pablo, Pixaloop czy Infogram pomogą uzyskać ciekawą grafikę. Pamiętajmy jednak, aby przy tworzeniu warstwy wizualnej nie przesadzić z tekstem. Jego nadmiar może doprowadzić do obcięcia zasięgów (< 20% powierzchni zdjęcia), bądź całkowicie zablokować jego emisję. Aby temu zapobiec, dobrze przed publikacją skorzystać z darmowego narzędzia Facebook Text Overlay, który podpowie nam, jak nasz tekst wypada na obrazie. Po wgraniu zdjęcia możemy spodziewać się czterech werdyktów: OK, Niska, Średnia, Wysoka, z czego najbardziej pożądanym jest ten pierwszy.

Edit: Pod koniec września 2020 roku Facebook zrezygnował z reguły 20% tekstu na grafikach. 

Ocena tekstu na obrazie

 

W całym planowaniu treści na Facebooka nie możemy też zapomnieć o relacjach, które w ostatnim czasie skupiają największą uwagę użytkowników. Dlaczego? Bo przypięte na samej górze osi czasu nigdy nie giną w natłoku nowych informacji. Stories, podobnie jak klasyczne posty, również posiadają swój rekomendowany rozmiar – 900×1600 px, a aplikacją przydatną w ich przygotowywaniu jest Unfold czy StoryArt.

 

Stwórz potrzebę i zacznij sprzedawać

Gdy pierwsze dwa etapy masz już za sobą to znak, że czas zacząć sprzedawać — i to nie byle jak. Musisz pamiętać, że o ile Google jest odpowiedzią na konkretne potrzeby, tak Facebook przyczynia się do ich powstania, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, do kogo komunikować. Zanim przystąpisz do tworzenia kampanii reklamowej w Menedżerze Reklam zerknij do Audience Insights, które jest jednym z najpotężniejszych narzędzi analitycznych, jakie Facebook oddał do dyspozycji reklamodawcom. Podstawowym celem Facebook Audience Insights jest umożliwienie reklamodawcom zawężania grup odbiorców tak, by ich reklamy trafiały do tych najbardziej zainteresowanych kupnem. Nie ma przecież sensu proponować karmy dla psów osobom, które nie wykazują nimi żadnego zainteresowania. Jeśli jednak reklama trafi do osób, które uwielbiają czworonogi to inwestycja w reklamę się zwraca 😊

 

Edit: z początkiem lipca 2021 roku Facebook wyłączył narzędzie Audience Insights

 

W planowaniu postów reklamowych najważniejsze jest jedno – nigdy nie działaj intuicyjnie. Sprawdzaj, badaj, testuj i zadbaj o to, aby CTR miał min. 2%. Pamiętaj, że finalny efekt jest pochodną Twoich działań, więc jeśli są nietrafione, to faktycznie możesz pomyśleć, że Facebook zwyczajnie nie działa.

 

Konto firmowe na Facebooku — to w końcu być czy nie być?

Zdecydowanie być, jednak z głową. Zdaniem Mari Smith, autorki książki „Facebook Marketing: An Hour a Day”, aby zbudować atrakcyjną i skuteczną stronę na Facebooku, należy najpierw określić nasze główne cele i zaplanować strategię komunikacji. Bez tego nie da się w pełni wykorzystać marketingowej oferty tego kanału. Przy wyborze celów musimy wybrać takie, które będą przyświecały naszym działaniom i podzielić je na krótko- oraz długoterminowe. Ponadto nasze cele powinny być zgodne z koncepcją SMART, a więc sprecyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie.

Zasada SMART

Co do strategii — obierając ją, musimy postawić sobie dwa zasadnicze pytania: do kogo będziemy komunikować i w jaki sposób będziemy to robić. To, że globalnie z Facebooka korzysta prawie 2,5 mld użytkowników, nie oznacza, że każdy z nich będzie odpowiedni dla naszej grupy docelowej. Jej dokładne zdefiniowanie pozwoli na precyzyjne kierowanie przekazu oraz przełoży się na większe zainteresowanie i zaangażowanie wśród użytkowników.

 

Jak założyć stronę na FB?

No dobrze, ja tu gadu-gadu, a Ty pewnie wciąż nie wiesz jak się do tego zabrać. Oczywiście, aby móc wprowadzić moje rekomendacje w życie, najpierw musisz mieć konto firmowe na Facebooku. Postaram się więc wyjaśnić to jak najprościej w kilku krokach:

  1. Po pierwsze, aby utworzyć stronę na fb, musisz posiadać swoje konto prywatne.
  2. Gdy już jesteś zalogowany na swoim koncie, należy kliknąć następujący link -> facebook.com/pages/create lub wybrać charakterystyczne kropeczki na górze News Feeda, a następnie z prawej kolumny kliknąć „Strona”

3. Po kliknięciu linka zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie już bezpośrednio zaczniesz tworzyć swoje konto firmowe. W tym miejscu musisz podać nazwę swojej strony (najlepiej niech to będzie po prostu nazwa firmy lub nazwa firmy + rodzaj branży, np. Wadas — Salon Fryzjerski), wybrać kategorię i ustalić opis. Jeśli nie wiesz, jaką kategorię wprowadzić — koniecznie przejrzyj wszystkie kategorie Facebooka: https://www.facebook.com/pages/category. Kategorie są jak nawigacja dla odbiorców — wówczas wiedzą, na jakiej stronie się znaleźli i co mogą na niej znaleźć. To przydatne, zwłaszcza gdy nazwa strony nie naprowadza w żaden sposób na charakter jej działalności.

I voila! Twoja strona firmowa na fb jest gotowa. Teraz pozostaje Ci uzupełnić wszystkie, pozostałe informacje, tj. godziny otwarcia, dane kontaktowe, zdjęcie profilowe czy zdjęcie w tle. Pamiętaj, że należy uzupełnić wszystkie informacje z największą dokładnością, a jeśli w danym momencie nie masz na to czasu — nie publikuj strony. O tym czy strona ma być opublikowana, zadecydujesz wchodząc w ustawienia strony www (screen poniżej).

 

Reasumując, wchodząc w facebook’owe otoczenie pamiętaj o celu i personie, którą stworzyłeś. Wykreuj swój niepowtarzalny styl i komunikuj tak, aby uzyskać konkretny wizerunek. Pamiętaj, że platforma, jaką jest Facebook to miliony potencjalnych klientów, którzy przesiadują na niej średnio 2h dziennie. Wykorzystaj więc te możliwości, zbuduj wartościową społeczność i zwiększ swoje zyski w sprzedaży, prowadząc konto firmowe na Facebooku.

*Źródło: raport Hootsuite „Digital 2020”

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.