OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

newsletter firmowy

Newsletter firmowy – 5 podstawowych zasad jego tworzenia

Newsletter firmowy to doskonała okazja na stały kontakt z naszymi partnerami, kontrahentami oraz klientami. Jednak, by nasze wiadomości nie zaginęły w czeluściach skrzynek mailowych naszych odbiorców musimy zadbać zarówno o chwytliwy tytuł, ciekawą zawartość jak i odpowiednio przygotowaną bazę. Poznaj 5 podstawowych zasad tworzenia newslettera firmowego.

 

1. Baza mailowa – fundament newslettera firmowego

Pierwszy etap tworzenia newslettera firmowego to porządna i legalna (!) baza mailowa. Aby wysyłać wiadomości o charakterze marketingowym musimy mieć odpowiednie zgody naszych odbiorców. Najczęściej formularz do zapisów do newslettera zawiera checkboxa typu „wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych / marketingowych od firmy X na podany adres mailowy w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną”.

Jeśli posiadasz bazę swoich klientów, ale do tej pory nie podpisali oni odpowiedniej zgody, najlepiej wyślij do nich krótką wiadomość mailową z pytaniem czy wyrażają zgodę na (…) Pamiętaj, że ustna zgoda nie wystarcza. Oczywiście zgodę możesz zdobyć w sposób bardziej tradycyjny np. na spotkaniu klienta z handlowcem (na którym klient podpisze wydrukowane oświadczenie).

Zasada „nie liczy się ilość, tylko jakość” ma zastosowanie w newsletterze firmowym. Generalnie lepsza jest mniejsza, ale wysokiej jakości baza mailowa (wysoka jakość = duży % otwarć i kliknięć). Co nie zmienia faktu, że kilkanaście czy kilkadziesiąt kontaktów to za mało. Jak więc powiększyć swoją bazę? Najlepiej zastosować zasadę marchewki i obiecać upominek w zamian za zapisanie się do newslettera. To może być kilku(nasto)stronicowy e-book, dostęp do webinara ze szkoleniem czy bon rabatowy. Wszystko zależy od branży, w której działasz.

 

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera firmowego.

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera firmowego.

 

2. Wybór programu do e-mail marketingu

Programów do e-mail marketingu jest bardzo dużo. Począwszy od bezpłatnych, ale najmniej zaawansowanych, po giganty, które pozwalają na pełną automatyzację oraz ułożenie licznych ścieżek komunikacyjnych.

Wybierając odpowiedni program kieruj się łatwością obsługi, ilością opcji oraz supportem klienta. Polecamy przyjrzeć się w pierwszej kolejności MailerLite oraz Get Response.

 

3. Stworzenie harmonogramu

Masz już bazę mailingową oraz wybrany program do e-mail marketingu? Mail powitalny np. z prezentem w formie e-booka przygotowany? Zanim wyślesz pierwszy newsletter pamiętaj o ułożeniu harmonogramu na najbliższy rok. Zastanów się nad tematami przewodnimi poszczególnych wiadomości i określ jakie elementy będzie zawierał każdy newsletter. Ustal też częstotliwość wysyłki – sugerujemy kontaktować się z odbiorcami minimum raz w miesiącu, najlepiej o stałych porach np. w każdy pierwszy wtorek miesiąca albo w każdą środę (jeśli planujesz częstsze mailingi).

 

4. Chwytliwy tytuł to połowa sukcesu, ale nazwa nadawcy jest równie istotna

Co wpływa n otwieralność maili, czyli Open Rate (OR)? Nazwa nadawcy, temat wiadomości, preHeader oraz czas wysyłki. Po pierwsze jasno informuj kto wysyła wiadomość, ale nie przesadź z długością nazwy nadawcy. Po drugie sprawdź jak całość maila wygląda na mobile’u. W 2020 roku 35% maili marketingowych w Polsce było otwieranych na urządzeniach mobilnych. Pamiętaj, że na urządzeniach mobilnych temat jest dużo mniej widoczny w stosunku do nadawcy.

Temat wiadomości powinien:

  • podkreślać profity,
  • zawierać chociaż jedną (maksymalnie dwie) emotikonkę.

Dodatkowo, dobrze przeprowadzić test A/B dla dwóch wersji tematów. Nie zapomnij również o preHeaderze, który jest przedłużeniem tematu i wpływa na otwieralność wiadomości.

 

preHeader - newstletter firmowy

 

5. (Wartościowy) Content is a King

Dobra kreacja powinna być:

  • spójna z identyfikacją marki,
  • nastawiona na konkretny cel,
  • łatwa w przeskanowaniu wzrokiem.

Pamiętaj, że newsletter firmowy powinien zawierać elementy key visuala Twojej marki. Jeśli chodzi o cel e-mail marketingu to najczęściej ma on zwiększyć sprzedaż, informować o nowościach, budować relacje lub edukować. Określ cel główny oraz cele poboczne każdego newslettera (a wcześniej całej kampanii e-mail marketingowej). Dzięki temu łatwiej stworzysz wartościową kreację.

Sama wiadomość powinna dzielić się na wyraźne sekcje, co ułatwi w przeskanowaniu jej wzrokiem i odnalezieniu ważnej dla danego odbiorcy informacji. Przyjmuje się, że pojedynczy newsletter nie powinien zawierać więcej, niż 4 elementy (sekcje).

4 elementy newslettera

Przykładowe 4 elementy newslettera firmowego.

 

Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom stworzysz udany newsletter firmowy (i to niejeden)! Jeśli masz jakieś pytania albo potrzebujesz wsparcia w swoich marketingowych działaniach odezwij się do nas! Po krótkiej konsultacji, jeden z naszych ekspertów z przyjemnością udzieli Ci bezpłatnej konsultacji marketingowej.