OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

opakowania z nadrukiem logo

Opakowanie na mój produkt – jakiego opakowania potrzebuję?

Kiedy patrzysz na półki w sklepie – widzisz opakowania. Małe, duże, kolorowe, ekologiczne, pudełka fasonowe, pudełka kartonowe, pudełka produktowe – i tak by można wymieniać w nieskończoność. Świat oszalał na punkcie opakowań, a razem z rosnącą konsumpcją rośnie na nie zapotrzebowanie. Do tego jeszcze dochodzi coraz bardziej znany trend Unboxing Experience, który zagościł głównie w segmencie B2C. Pokazuje on tylko tyle, że klient ma poczuć się doceniony właśnie poprzez rozpakowywanie paczki, dlatego im efektowniejsze opakowanie, tym lepsze robi wrażenie. Nic więc dziwnego, że korzystają z tego firmy współpracujące z influencerami, promując w ten sposób swoje produkty. Jak widać, opakowanie stało się ważne, dlatego dzisiaj krótko o tym co warto wybrać i czym się kierować.

Co i dla kogo – dobór odpowiedniego materiału

Zapewne zastanawiasz się od czego zacząć. Być może masz wiele pytań i chciałbyś wiedzieć jak ruszyć z tematem opakowań.

Przede wszystkim zacznijmy od określenia tego, co będzie znajdować się w opakowaniu. Dlaczego? Gdyż właśnie ten aspekt będzie rzutować na konstrukcję opakowania, a także na jego finalny wygląd. Na tym etapie wybieramy również materiał, z którego będziemy korzystać.

Dla przykładu, do produktów lekkich i mniejszych wystarczą opakowania kartonowe. Mogą być wykonane z kartonu jednostronnie kredowanego lub ozdobnego papieru czy też papieru eko. Tego typu opakowania szczególnie sprawdzą się w branży kosmetycznej. Zapewniają one również możliwości własnego nadruku, efektownych uszlachetnień i zdobień.

Pudełka wysyłkowe będą nieco inaczej skonstruowane i zaprojektowane. Ich najważniejszą funkcją jest zabezpieczenie produktu w środku. Nic więc dziwnego, że  będą solidniejsze niż opakowanie lekkiego kosmetyku. Nie wszystkie jednak pudełka wysyłkowe będą z logo firmy lub innym nadrukiem. Często zdarza się, że od tego wyjątku odbiegają pudełka fasonowe, które mają zamieszczone dane firmy, stronę www, hasło i oczywiście najważniejsze: logo firmy.

Materiał, z którego wykonane będzie opakowanie powinno również nawiązywać do tego co kryje się wewnątrz. Jeśli jest to linia ekskluzywna bądź limitowana – opakowanie powinno to podkreślać. W tym przypadku możesz skorzystać z hot stampingu w kolorze złotym lub miedzianym, a połączenie tego uszlachetnienia z czarnym kolorem nada twojemu opakowaniu prestiżu. Mówiąc szczerze każde opakowanie ze zdobieniem przykuje wzrok klienta. Niektóre firmy idą o krok dalej i już zastanawiają się o odczuciach organoleptycznych. Zdobienia wypukłe pozwalają na dodatkowe doświadczenia. Wiele z tych opakowań pokrytych jest aksamitną folią, tzw. soft touch. Atłasowe wykończenie jest delikatne i szczególnie zauważalne w dłoni.

Jeśli jednak środek opakowania ma w sobie skrywać produkt ekologiczny, to warto wtedy zastosować taki papier, który będzie świetnie nawiązywać do naturalności i dbania o środowisko. Na sklepowych półkach coraz więcej opakowań kartonowych, wykonanych z kraftu. Jest dosyć popularny papier w kolorach brązu, wykorzystywany w coraz większym obszarze i wielu branżach.

Im ciekawszy kształt opakowania, tym bardziej rzuci się w oczy. Dlatego jeśli zależy Ci na podniesieniu sprzedaży, wyróżnieniu produktu na półce lub wejściu na nowy rynek – zdecydowanie jest to trafny wybór. Warto przemyśleć jak ma wyglądać i do czego nawiązywać. Umówmy się jednak, że takie efektowne rozwiązanie może okazać się droższe i trudniejsze do wykonania.

Pierwszy etap co mamy za sobą. Teraz czas dla kogo. Skoro masz produkt wiesz komu chcesz go wręczyć. Kobieta czy mężczyzna? A może Twoim klientem są dzieci lub osoby starsze? Jak się domyślasz płeć i wiek Twojego klienta ma znaczenie. Inaczej kupują kobiety, inaczej mężczyźni. Opakowania dla dzieci powinny być szczególnie kolorowe. Natomiast dla osób starszych powinny mieć większe napisy i prosty design. Warto również zastanowić się kim jest nasz klient, oprócz tego w jakim jest wieku i jakiej jest płci. Zdecydowanie będą różne grupy odbiorców produktów premium a ekonomicznych.

Być może zastanawiasz się nad pudełkiem nie dla klientów, a dla swoich pracowników lub kontrahentów. Wtedy z pewnością również projekt i wykonanie opakowania będzie inne niż dla konsumentów.

Wybierz rodzaj opakowania

Kiedy już wiesz co chcesz zapakować i kto będzie odbiorcą produktu – najwyższy czas, by wybrać rodzaj opakowania. O ile chcemy zapakować coś płaskiego i w miarę lekkiego, możemy wybrać najprostsze opakowanie, jakim jest koperta. Natomiast indywidualny zadruk koperty podkreśli nasze starania oraz umili dostarczanie produktu.

Kolejną opcją jest obwoluta lub opaska na notes, terminarz czy pudełko. To opcja ekonomiczna z dużą możliwością personalizacji, gdyż możesz na nią nanieść logo firmy, krótkie hasło, a nawet wydrukować autorski projekt.

obwoluta, proste i tanie opakowanie

Rozwiązaniem nieco bardziej kosztownym i czasochłonnym jest wykonanie spersonalizowanej torby reklamowej, jednak dzięki niemu zyskujesz nieograniczone możliwości produkcji. Możliwy jest wybór wielkości, rodzaju papieru, kolorów oraz uchwytów. Torba reklamowa szczególnie przyda się w sytuacji, gdy chcesz zapakować nie tylko jeden produkt, ale i cały zestaw.

torby reklamowe

Ostatnim i najtrudniejszym w realizacji opakowaniem jest pudełko, co rzutuje też na jego koszt. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono definitywnie najbardziej efektownym z opakowań i na pewno zrobi wrażenie na niejednym odbiorcy. Pudełko może być wykonane dla konkretnego, jednego produktu, np. kosmetyku, jednak możliwości produkcyjne są znacznie szersze. Dla przykładu możemy wykonać opakowanie, które pomieści cały zestaw: notes oraz długopis, terminarz z notesem czy też dodatkowe gadżety (brelok na klucze, portfel). Najczęściej takie pudełka posiadają wycięte pod wymiar gadżetów pianki wypełniające, jakie mają znaleźć się w opakowaniu. Krótko mówiąc – wszystko jest przemyślane i spersonalizowane.

Najprostszym pudełkiem są opakowania kartonowe ze zwykłym nadrukiem. Często są to pudełka wysyłkowe sklepów internetowych. Jednym z tego typu są pudełka fasonowe. Bardzo często wykorzystywane w branży fashion czy też beauty.

Pudełko może być również indywidualnie zadrukowane w całości. Poniżej przykład realizacji pudełka dla Miasta Rybnik. Więcej zdjęć produkcji tego pudełka znajdziesz w naszym PORTFOLIO.

opakowania firmowe

 

Projekt opakowania

[W tym artykule wspomnimy tylko o tym etapie przygotowania opakowania. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.]

Projektowanie opakowania to również etap jego konstruowania. Czasem również przygotowania prototypu. Szczegóły w tym zakresie znajdziesz w artykule „Konstruowanie i projektowanie pudełka – dlaczego prototyp kosztuje?”.

Z pewnością należy wziąć pod uwagę z jakiego materiału będzie wykonane opakowanie. Opakowania kartonowe zazwyczaj mają minimalistyczny nadruk w postaci logo lub nie posiadają go wcale.

Skoro zdecydowaliśmy się już na konkretny materiał z jakiego stworzymy produkt, to znaczy, że znamy możliwości technologiczne niezbędne do wykonania projektu. Na tym etapie wchodzi już praca grafika, który do projektu wybiera odpowiednie barwy i typografię.

Często projekt opakowania jest spójny z samym produktem. Dzieje się tak wtedy, kiedy chcemy podkreślić spójność wizerunkową, nowy projekt czy też nowy produkt. Na takie opakowanie zdecydował się jeden z naszych klientów: MPWiK, realizując opakowania na terminarze. Realizację zobaczysz TUTAJ.

 

Dekoracja opakowania

W tej fazie projektowania decydujemy również o tym, jakie uszlachetnienia powinny znaleźć się na opakowaniu. Coraz częściej firmy decydują się na wykorzystanie tzw. folii soft touch, która imituje aksamit, powodując poczucie delikatności. Z kolei, hot stamping w kolorze złota niesie za sobą obietnicę produktu premium, natomiast do podkreślenia nazwy czy grafiki na opakowaniu możemy zastosować lakiery UV lub 3D.

Przykładem znakowania hot stampingiem to realizacja pudełka dla BDI. Czarny ozdobny papier i do tego znakowania w postaci srebrnego tłoczenia daje znakomity efekt.

Podsumowanie

Jak pewnie zauważyłeś wybór opakowania w dobie wielu rodzajów i możliwości, może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego też warto wcześniej rozeznać się w temacie i przygotować się do niego. Na początku pomyśl kto jest Twoim odbiorcą i do czego nawiązuje Twój produkt, a następnie wypisz jakie zadania miałyby spełniać produktowe opakowania. Z tekstu już wiesz, że może to być poczucie prestiżu, szacunku do natury czy chęć wzbudzenia zaintrygowania i zaskoczenia. Mogą to być opakowania wysyłkowe, pudełka fasonowe czy też ozdobne – wszystko zależy właśnie co, komu i jak chcesz wręczyć. Pamiętaj również, że najprostsze pudełka kartonowe z logo firmy również wymagają zaprojektowania.

W dobie dzisiejszej technologi masz dostęp do opakowań z własnym nadrukiem praktycznie wszędzie.

Jeśli jednak czujesz, że potrzebny Ci będzie doradca w tym zakresie, to skorzystaj z naszego doświadczenia i skontaktuj się z nami. Z pewnością znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!