OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

produkcja opakowań

Opakowanie na mój produkt – jakiego opakowania potrzebuję?

Kiedy patrzysz na półki w sklepie – widzisz opakowania. Małe, duże, kolorowe, ekologiczne – i tak by można wymieniać w nieskończoność. Świat oszalał na punkcie opakowań, a razem z rosnącą konsumpcją rośnie na nie zapotrzebowanie. Do tego jeszcze dochodzi coraz bardziej znany trend Unboxing Experience, który zagościł głównie w segmencie B2C. Pokazuje on tylko tyle, że Klient ma poczuć się doceniony właśnie poprzez rozpakowywanie paczki, dlatego im efektowniejsze opakowanie, tym lepsze robi wrażenie. Nic więc dziwnego, że korzystają z tego firmy współpracujące z influencerami, promując w ten sposób swoje produkty. Jak widać, opakowanie stało się ważne, dlatego dzisiaj krótko o tym co warto wybrać i czym się kierować.

Dla kogo i co – dobór odpowiedniego materiału

Przede wszystkim zacznijmy od określenia tego, co będzie znajdować się w opakowaniu. Dlaczego? Gdyż właśnie ten aspekt będzie rzutować na konstrukcję opakowania, a także na jego finalny wygląd. Na tym etapie wybieramy również materiał, z którego będziemy korzystać.

Dla przykładu, do produktów lekkich i mniejszych wystarczy opakowanie z kartonu jednostronnie kredowanego lub ozdobny papier czy też papier eko. Tego typu opakowania szczególnie sprawdzą się w branży kosmetycznej.

Materiał, z którego wykonane będzie opakowanie powinno również nawiązywać do tego co kryje się wewnątrz. Jeśli jest to linia ekskluzywna bądź limitowana – opakowanie powinno to podkreślać. W tym przypadku możesz skorzystać z hot stampingu w kolorze złotym lub miedzianym, a połączenie tego uszlachetnienia z czarnym kolorem nada Twojemu opakowaniu prestiżu. Jeśli jednak środek opakowania ma w sobie skrywać produkt ekologiczny, to warto wtedy zastosować taki papier, który będzie świetnie nawiązywać do naturalności i dbania o środowisko.

Im ciekawszy kształt opakowania, tym bardziej rzuci się w oczy. Dlatego jeśli zależy Ci na podniesieniu sprzedaży, wyróżnieniu produktu na półce lub wejściu na nowy rynek – zdecydowanie jest to trafny wybór.

Wybierz rodzaj opakowania

Kiedy już wiesz co chcesz zapakować i kto będzie odbiorcą produktu – najwyższy czas, by wybrać rodzaj opakowania. O ile chcemy zapakować coś płaskiego i w miarę lekkiego, możemy wybrać najprostsze opakowanie, jakim jest koperta. Natomiast indywidualny zadruk koperty podkreśli nasze starania oraz umili dostarczanie produktu.

Kolejną opcją jest obwoluta lub opaska na notes, terminarz czy pudełko. To opcja ekonomiczna z dużą możliwością personalizacji, gdyż możesz na nią nanieść logo firmy, krótkie hasło, a nawet wydrukować autorski projekt.

obwoluta, proste i tanie opakowanie

Rozwiązaniem nieco bardziej kosztownym i czasochłonnym jest wykonanie spersonalizowanej torby reklamowej, jednak dzięki niemu zyskujesz nieograniczone możliwości produkcji. Możliwy jest wybór wielkości, rodzaju papieru, kolorów oraz uchwytów. Torba reklamowa szczególnie przyda się w sytuacji, gdy chcesz zapakować nie tylko jeden produkt, ale i cały zestaw.

torby reklamowe

Ostatnim i najtrudniejszym w realizacji opakowaniem jest pudełko, co rzutuje też na jego koszt. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono definitywnie najbardziej efektownym z opakowań i na pewno zrobi wrażenie na niejednym odbiorcy. Pudełko może być wykonane dla konkretnego, jednego produktu, np. kosmetyku, jednak możliwości produkcyjne są znacznie szersze. Dla przykładu możemy wykonać opakowanie, które pomieści cały zestaw: notes oraz długopis, terminarz z notesem czy też dodatkowe gadżety (brelok na klucze, portfel). Najczęściej takie pudełka posiadają wycięte pod wymiar gadżetów pianki wypełniające, jakie mają znaleźć się w opakowaniu. Krótko mówiąc – wszystko jest przemyślane i spersonalizowane.

opakowania firmowe

 

Projekt opakowania

[W tym artykule wspomnimy tylko o tym etapie przygotowania opakowania. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.]

Skoro zdecydowaliśmy się już na konkretny materiał z jakiego stworzymy produkt, to znaczy, że znamy możliwości technologiczne niezbędne do wykonania projektu. Na tym etapie wchodzi już praca grafika, który do projektu wybiera odpowiednie barwy i typografię.

 

Dekoracja opakowania

W tej fazie projektowania decydujemy również o tym, jakie uszlachetnienia powinny znaleźć się na opakowaniu. Coraz częściej firmy decydują się na wykorzystanie tzw. folii soft touch, która imituje aksamit, powodując poczucie delikatności. Z kolei, hot stamping w kolorze złota niesie za sobą obietnicę produktu premium, natomiast do podkreślenia nazwy czy grafiki na opakowaniu możemy zastosować lakiery UV lub 3D .

Podsumowanie

Jak pewnie zauważyłeś wybór opakowania w dobie wielu rodzajów i możliwości, może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego też warto wcześniej rozeznać się w temacie i przygotować się do niego. Na początku pomyśl kto jest Twoim odbiorcą i do czego nawiązuje Twój produkt, a następnie wypisz jakie zadania miałyby spełniać produktowe opakowania. Z tekstu już wiesz, że może to być poczucie prestiżu, szacunku do natury czy chęć wzbudzenia zaintrygowania i zaskoczenia.

Jeśli jednak czujesz, że potrzebny Ci będzie doradca w tym zakresie, to skorzystaj z naszego doświadczenia i skontaktuj się z nami. Z pewnością znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!