OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

prowadzenie social mediów przez agencję reklamową

Prowadzenie social mediów przez agencję. Co warto wiedzieć, jak się przygotować?

W social mediach pojawia się coraz więcej firm. I dobrze, bo decydując się na określone medium/media mamy szansę dotrzeć do naszej grupy odbiorczej. Część firm zleca prowadzenie social mediów swoim pracownikom, a część odsyła to zadanie na zewnątrz – freelancerom lub agencjom. Jeśli jako firma chcesz zaistnieć w social mediach i planujesz zlecić to zadanie agencji – dowiedz się, co musisz wiedzieć na ten temat i jak się do tego przygotować.

Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, chcę jeszcze wspomnieć, że w naszej agencji marketing pojmujemy jako drzewo. Social media stanowią tylko jego gałąź, a więc sam widzisz, że korzeniami musi być coś innego. Otóż korzeniami jest analiza rynku i konkurencji, która pozwala odnaleźć pozycjonowanie rynkowe i cechy wyróżniające markę – a więc strategię marki. Dlaczego o tym piszę na wstępie? Bo chcę, żebyś wiedział, że marketing nie obejdzie się bez solidnych podstaw, które go wspierają i czynią wiarygodnym.

Poczytaj o tym – sporo na temat napisała nasza specjalistka Joanna Wilk, która jak sama mówi „leczy marki” 🙂 Zostawiam Ci tu link do tego artykułu, a tymczasem lecimy z naszym tematem. 🚀🚀🚀

 

I. Opowiedz nam o swoich potrzebach, a my wyznaczymy cel

Załóżmy, że Twoja firma ma strategię, a Ty jesteś w 100% przekonany co do prowadzenia social mediów przez agencję. Jednak wciąż zadajesz sobie pytanie „od czego zacząć” albo „jak to właściwie będzie wyglądało?”. Postaram Ci się przybliżyć ten temat w kilku, najważniejszych krokach, aby podobne pytania już nie rodziły się w Twojej głowie.

A więc, w fazie wstępnej musisz nam opowiedzieć o swoich potrzebach, ponieważ dopiero na tej bazie będziemy mogli dostosować cel. Dlaczego jest to tak istotne? Bo Twoja działalność może mieć różny charakter. Znając cel, wiemy jak mamy komunikować i co za pomocą tej komunikacji chcemy osiągnąć. Brzmi skomplikowanie? Zatem zerknij na kilka przykładów poniżej.

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy, a wtedy najważniejsza jest dla Ciebie sprzedaż. Mając na uwadze cel, przekierowujemy potencjalnych klientów na stronę, a więc posty muszą być tworzone w taki sposób, aby wspierać konwersję.

Jeśli natomiast dany klient „połknie haczyk”, ale po przejściu na stronę nie dokona zakupu – spokojnie, na to też istnieje patent. W takich sytuacjach stosuje się remarketing, który polega na tworzeniu dedykowanych postów, skierowanych do tej niezdecydowanej grupy osób.

Social media w biznesie

 

Sprawy jednak obiorą zupełnie inny kierunek, gdy jesteś start up’em, a więc dopiero co pojawiłeś się na rynku. Wówczas Twoim celem będzie utkwienie w pamięci jak największej ilości osób, zatem posty muszą być tworzone z myślą o powiększaniu się bazy obserwujących.

 

Przykładowe cele:

 • Działania sprzedażowe
 • Budowanie społeczności
 • Pozyskiwanie kontaktów
 • Rozpoznawalność marki
 • Kreowanie wizerunku

 

II. Określmy, jak będziemy się komunikować i nadajmy charakter komunikacji w social mediach

Przy rozpoczęciu współpracy pierwsze tygodnie są najważniejsze. To moment, w którym account (koordynator) poznaje osobę kontaktową po stronie Twojej firmy. Po prostu stara się jak najlepiej zrozumieć Ciebie (Klienta), uczy się najważniejszych zagadnień związanych z marką, a także ustala cele współpracy. Niemniej ważne jest też doprecyzowanie kanałów komunikacji, jakimi będzie się odbywać kontakt na linii agencja-klient (Active Collab / mail / telefon / WhatsApp).

Faza druga to również dobry moment na to, aby dowiedzieć się, jak dotychczas marka komunikowała się z otoczeniem i czy elementem tej komunikacji było również emoji. Przydatnym będzie również, gdy dostarczysz nam spis wartości oraz dogłębny opis marki. Dzięki temu będziemy pewni, że tworzone przez nas w social mediach posty są zgodne z założeniami i Twoimi oczekiwaniami.

Na tym etapie musisz też pamiętać o podaniu nam dostępów, a także o zdradzeniu szczegółów dotyczących identyfikacji. Poprosimy Cię o to, bo to niezwykle ważna informacja dla grafików i copywritera. Dopiero po otrzymaniu wskazówek związanych z key visualem firmy przygotujemy branding, którym opatrzone będą wszystkie grafiki.

Social media prowadzone przez agencję

 

III. Określmy zakres współpracy

Kolejny etap to określenie zakresu współpracy. Do ustalenia pozostają takie kwestie jak:  

 • ilość postów i ilość kanałów  
 • działania płatne — czy bazujemy tylko na działaniach organicznych, czy może przewidujemy jakiś dodatkowy budżet reklamowy 
 • kto odpowiada na wiadomości na messengerze (agencja czy klient) 
 • kto odpowiada na komentarze od internautów (agencja czy klient)  
 • jak będą przedstawiane posty (tylko graficznie czy może pojawią się jakieś animacje albo wideo; niemniej ważna jest też kwestia zdjęć — kto je dostarcza, klient a może jest potrzebna dodatkowa usługa w postaci sesji z fotografem?).  

Warto wspomnieć, że każda oferta jest szyta na miarę potrzeb klienta. Jednak zawsze staramy się dążyć do kompleksowej obsługi, łącząc działania organiczne i płatne. Dlaczego? Ponieważ tylko działania dopalone dodatkowym budżetem pozwalają dotrzeć do większej społeczności. Zatem im bardziej okrojona oferta, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągane wyniki w social mediach będą gorsze.  

To samo dotyczy moderacji wiadomości i komentarzy. Im szybszy feedback, tym lepiej, gdyż odbiorca wie, że zawsze może liczyć na pomoc po drugiej stronie. Jeśli moderacja staje się zadaniem agencji, to ustalamy konkretną ilość godzin na wykonanie takiej czynności. Natomiast dostępność pracownika staje się uzależniona od potrzeb klienta i specyfiki jego branży.  

  

Zakres działań agencji w SM: 

 1. Strategia działań  
 2. Tworzenie grafik  
 3. Copywriting  
 4. Nagrania wideo 
 5. Sesje fotograficzne  
 6. Moderacja komentarzy i wiadomości prywatnych  
 7. Kampanie reklamowe i ich monitorowanie 
 8. Raporty z działań 

 

IV. Ustalmy zakres wstępnych działań

Wstępne działania to w wielkim skrócie:  

 • audyt konkurencji w mediach społecznościowych  
 • mediaplan  
 • stworzenie długoterminowej strategii obecności marki w mediach społecznościowych 
 • harmonogram postów (na jak długo? co powinien obejmować?).  
 • sposób i zakres raportowania. 

Brzmi skomplikowanie? Być może, jednak całe szczęście cały ten etap to nie zadanie dla Ciebie 😃 

Wstępne działania mają przede wszystkim przynieść nam pełen obraz na temat social mediów, z których korzysta Twoja konkurencja. Musimy wiedzieć, gdzie się komunikuje i w jaki sposób to robi.

Dopiero na tej bazie jesteśmy w stanie utworzyć mediaplan, a więc spis optymalnych platform medialnych dla marki. Celem takich działań jest określenie najlepszej kombinacji mediów do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Social media firmy

 

Podsumowanie

Jak widzisz, zrzucenie obowiązku prowadzenia social mediów na agencję to przede wszystkim ciężki początek. 😊 I nie chodzi tu absolutnie o wrażenia, ale o zakres obowiązków, które spoczywają zarówno na Kliencie, jak i na agencji. Obydwie ze stron muszą dopilnować swoich zadań i przede wszystkim — dotrzeć się, jeśli chodzi o komunikację czy zrozumienie potrzeb. Ale spokojnie — to tylko na chwilę. Później już wszyscy są zaznajomieni i z automatu tworzą się kolejne harmonogramy.

Na koniec warto też wspomnieć, że przy współpracy na linii agencja-klient najważniejszy jest feedback. Dobrze jest, gdy Klient zgłasza swoje wątpliwości czy zastrzeżenia, a także dzieli się tym, gdy coś mu się spodobało i chciałby więcej podobnego contentu.

Jednak warto pamiętać, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu i mam tu na myśli nadmierną kontrolę nad pomysłami agencji. Po prostu musimy obdarzyć się wzajemnym zaufaniem, tak by nasze kreatywne pomysły wyfrunęły w przestrzeń, a Ty, byś zdobył zadowalający zasięg, ilość leadów czy konwersję 🚀

 

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.