Księga Znaku – kiedy? Jak? I po co?
W trakcie wielu lat realizacji projektów dla różnych firm, z różnych branży oraz współpracy z grafikami niejednokrotnie pojawiał się „problem” Księgi Znaku – niezrozumienie po co taka księga w ogóle jest, czy też jej brak ze strony podmiotu zlecającego wykonanie projektu.
Mimo, że świadomość marketingowców i właścicieli firm w tym temacie stale rośnie to nadal jest to świadomość niewystarczająca. Nie zawsze marketingowcy czy właściciele firm rozumieją, że Księga Znaku oraz przestrzeganie zawartych w niej zasad (standardów) to rzecz fundamentalna i obowiązkowa dla każdej firmy, która chce skutecznie funkcjonować na rynku i budować swój wizerunek.
Księga Znaku – czym jest?
Najprościej ujmując jest to specyfikacja budowy logo oraz zbiór zasad opisujących jego używanie.
Można także powiedzieć, że jest to instrukcja stosowania logo, która ma zapewnić jego właściwe odwzorowanie na różnych nośnikach, w różnej skali oraz technice, przez wybrany podmiot realizujący projekt. Może to być np. drukarnia drukująca folder, agencja reklamowa wykonująca wielkoformatową reklamę zewnętrzną, firma oklejająca samochody, agencja znakująca przeróżne gadżety reklamowe, czy webmaster projektujący stronę internetową.
Dlatego, z punktu widzenia agencji, która od ponad ćwierć wieku realizuje projekty wizualne dla firm, Księga Znaku jest podstawowym elementem oczekiwanym od Klienta w trakcie przyjmowania zlecenia. W trosce o Jego wizerunek i zachowanie niezbędnych standardów. Od czasów cyfryzacji, jest to tym bardziej istotne, ponieważ jesteśmy „bombardowani” różnymi informacjami, obrazami, a konkurencja na rynku jest coraz większa (wspominaliśmy o tym w tekście na temat projektowania logo).
Rodzaje Księgi Znaku
Możemy rozróżnić dwa rodzaje Księgi Znaku – prostą i rozszerzoną.
Rekomendowana przez nas prosta Księga Znaku zawiera podstawowe informacje dotyczące budowy logo i zasad jego stosowania. Rozszerzona Księga Znaku zawiera dodatkowo bardziej szczegółową specyfikację znaku oraz przykłady-wizualizacje wykorzystania logo w różnych realizacjach. Np. na wizytówkach, samochodach, stronie www, wielkoformatowej reklamie zewnętrznej, papierze firmowym itd.
Realizowana standardowo przez nas prosta Księga Znaku zawiera:
- wzór znaku firmowego z opisem,
- kolorystyka znaku firmowego,
- pole ochronne znaku firmowego,
- tło znaku firmowego,
- wariant achromatyczny znaku firmowego,
- wariant monochromatyczny znaku firmowego,
- wariant monochromatyczny w negatywie znaku firmowego,
- minimalna wielkość znaku firmowego,
- niedozwolone modyfikacje znaku firmowego.
W rozszerzonej wersji Księgi Znaku przedstawiamy:
- możliwie maksymalną specyfikację znaku,
- przykłady zastosowania znaku na konkretnych, wybranych mediach takich jak np. wizytówki, samochody, strona www, wielkoformatowa reklama zewnętrzna wraz ze specyfikacją.
Każda firma ma własną strategię działalności i cele marketingowe. Właśnie dlatego każdemu Klientowi, poza przedstawionymi powyżej dwiema wersjami Księgi Znaku, umożliwiamy personalizację Księgi Znaku w ramach jej poszczególnych składowych.
Księga Znaku – po co?
Podsumowując opisane pokrótce zagadnienie Księgi Znaku należy podkreślić, że powinna być ona obowiązkową specyfikacją logo. Zarówno dla firmy, która z niej korzysta i zleca realizacje wizualne wykonawcy, jak i dla samego wykonawcy zlecenia.
Dzięki Księdze Znaku firma ma gwarancję, że jej logo będzie właściwie odwzorowane i wykorzystane w projekcie. Natomiast wykonawca ma wygodne, precyzyjne narzędzie ułatwiające mu właściwe użycie logo Klienta.
Nierzadko przy omawianiu z Klientem zagadnień związanych z Księgą Znaku pojawiają się tematy związane z identyfikacją wizualną firmy (tzw. Key Visual). Pojęcie Księgi Identyfikacji Wizualnej jest jednak znacznie szersze i dotyczy nie tylko samego logo, ale wizerunku i kreacji wizualnej całej marki. Np. spójnych wizerunkowo layoutów różnych publikacji, ustalonej gamy kolorystycznej projektów, stosowanej typografii, sposobu prezentacji zdjęć, szaty graficznej social mediów itd. Dlatego warto rozróżniać te dwa pojęcia, które bywają mylone.