Nowy claim i key visual kluczem do sukcesu – case study TBI
Wiosną 2021 roku rozpoczęliśmy współpracę z TBI – producentem i dystrybutorem maszyn CNC. Najważniejszymi potrzebami Klienta były: zaprojektowanie i postawienie nowej strony internetowej, uporządkowanie działań marketingowych oraz odświeżenie identyfikacji wizualnej. Pierwszym etapem naszej kooperacji było spotkanie połączone z warsztatami, w czasie którego poznaliśmy lepiej firmę, pracowników i kierunek rozwoju, w którym TBI chce podążać. W trakcie spotkania ustaliliśmy również plan działania na kolejne miesiące – pierwszym etapem było stworzenie nowego claimu oraz key visuala.
Nie taki brief straszny, jak go malują
Dopełnieniem warsztatów było uzupełnienie przez Klienta briefu. Jest to dokument, w którym zawarte są pytania dotyczące firmy, oczekiwań Klienta, celu naszych działań oraz innych istotnych kwestii pozwalających opracować claim oraz key visual (w przypadku TBI; nieco inaczej wygląda brief np. przy brandingu czy refreshu logo).
Pamiętajcie, że najlepiej wypisać brief jak najbardziej szczegółowo. Nie należy lekceważyć tego dokumentu, ponieważ im więcej szczegółów podacie na samym początku współpracy z agencją, tym skuteczniejsze będą jej działania. Koniec końców wszyscy razem celujemy do tej samej bramki.
Po osobistym spotkaniu z Klientem oraz analizie briefu ustaliliśmy cel zmiany key visuala oraz doprecyzowaliśmy najważniejsze wartości marki.
Cel zmiany KV:
- zobrazowanie zmiany pozycjonowania rynkowego,
- wyróżnienie się na tle konkurencji jako partner, który oferuje wsparcie na każdym etapie decyzji zakupowej, wdrożenia produkcji, eksploatacji, optymalizacji.
Znaczenie nowego pozycjonowania:
- TBI nieustannie poszerza zakres działania firmy, by zapewnić klientom możliwość współpracy w zakresie odpowiadającym na ich realne problemy i potrzeby,
- firma jest nastawiona na dostarczenie najskuteczniejszych rozwiązań z wykorzystaniem CNC,
- w swoich działaniach dąży do rozwoju i ulepszania produkcji swoich klientów poprzez optymalizację na każdym etapie wdrożenia i eksploatacji,
- współpraca z klientami ma charakter ciągły, ponieważ optymalizacja nigdy się nie kończy. Po jednym cyklu zmian następuje analiza i kolejny cykl.
Wartości marki:
- partnerstwo,
- skuteczność,
- rozwój,
- doświadczenie.
Claim odzwierciedlający wartości marki
Zgodnie z definicją claim to główne hasło przygotowane na etapie brandingu (lub rebrandingu), komunikujące charakter marki i (lub) zakres działalności firmy. W odróżnieniu od hasła reklamowego claim wyraża względnie stałe przesłanie marki, tzn. funkcjonuje dłużej niż tylko w ramach określonej czasowo kampanii.
Dotychczasowym claimem TBI było hasło Postęp to suma detali. Aby podkreślić wartości marki i nowy kierunek, który obrała firma, po kilku wewnętrznych spotkaniach i burzach mózgu, zaproponowaliśmy Klientowi kilka propozycji claimów. Przez długi czas wygrywało hasło Optymalizacja w standardzie, jednak ostateczny wybór padł na claim: Za innowacją stoi człowiek.
Oto krótkie wyjaśnienie głównej idei nowego claimu opracowane przez naszego contentowca Alicję:
Hasło Za innowacją* stoi człowiek ma charakter dwuwymiarowy. Pierwsze znaczenie odnośni się do samej firmy – TBI, która jest liderem w branży CNC. Swoją pozycję zawdzięcza stałym przemianom ku przyszłości. Jednak te zmiany nie są podyktowane jedynie tym, co dyktuje rynek, ale tym czego potrzebuje Klient.
I tu wchodzi drugie znaczenie – właśnie pod postacią Klienta. Bo przecież gdyby nie on, TBI nie przybrałoby takiej formy, którą posiada teraz (oprócz maszyny dajemy Ci o wiele więcej np. szkolenia czy serwis). To Klient jest zawsze na świeczniku i to pod niego firma tworzy coraz to nowsze rozwiązania. Za innowacją stoi człowiek – w postaci całej załogi TBI oraz klientów, którzy napędzają do tych innowacji zgłaszając się do firmy z różnymi problemami.
*Innowacja w haśle nie odnosi się do samych maszyn czy kwestii technologicznych, ale do wszystkiego co jest wokół. Do obsługi, partnerstwa i wsparcia.
Key visual firmy – Partnera oferującego wsparcie na każdym etapie współpracy
W trakcie dopracowywania claimu nasz grafik tworzył propozycje nowego key visuala. Bazował na briefie oraz informacjach przekazanych od stratega. Przypomnijmy, że key visual, czyli klucz wizualny marki, to obok logotypu jeden z podstawowych elementów systemu identyfikacji wizualnej, czyli zbioru zasad, które można zaadaptować na dowolny (drukowany czy cyfrowy) nośnik marki. Każdej marce rywalizującej z innymi firmami na rynku niezbędna jest spójna identyfikacja wizualna marki. Jej zadaniem jest czytelne zakomunikowanie o głównych wartościach firmy, zaangażowanie klienta, zdobycie jego zaufania i finalnie – zawiązanie z nim trwałych relacji. Key visual daje Twojej marce nie tylko spójność graficzną, ale przede wszystkim komunikacyjną spójność marki.
Klientowi najbardziej spodobały się dwa projekty:
Ostatecznie poszliśmy w stronę kuli, półokręgu i strzałki, które były idealnym uzupełnieniem wybranego przez Klienta claimu Za innowacją stoi człowiek. Dlaczego? Już tłumaczymy!
Motyw główny, czyli kula, pokazuje markę jako partnera totalnego. Partnera, który oferuje wsparcie na każdym etapie decyzji zakupowej, wdrożenia produkcji i eksploatacji oraz optymalizacji. TBI nieustannie poszerza zakres działania firmy, by zapewnić klientom możliwość wielowymiarowej współpracy. Takiej, która będzie odpowiadać na ich realne problemy i potrzeby. Firma jest nastawiona na dostarczenie najskuteczniejszych rozwiązań z wykorzystaniem CNC, dlatego w swoich działaniach dąży do rozwoju i ulepszania linii produkcyjnych swoich klientów. Czyni to poprzez optymalizację na każdym etapie wdrożenia i eksploatacji maszyn. Współpraca z klientami ma charakter ciągły, ponieważ optymalizacja nigdy się nie kończy. Po jednym cyklu zmian następuje analiza i kolejny cykl. To właśnie półokrąg i strzałka w key visualu symbolizują cykliczność działań. Z kolei kolorystyka i połyskliwość (kosmiczne tło) nawiązuje do świata programowania, innowacji i technologii oraz wielu małych detali.
Po akceptacji key visuala zaprojektowaliśmy katalog oraz inne materiały offline’owe i online’owe.