Case study: branding i budowa strony internetowej Yelonkowo
Prezentujemy case study bardzo sympatycznego klienta. Mowa o Yelonkowo, czyli parku zabaw dla dzieci, który mieści się w Kochcicach koło Częstochowy. We wpisie pokażemy jak krok po kroku wyglądało podjęcie wspólnych działań nad projektem, w jaki sposób określiliśmy cele oraz jaka była kolejność wykonywanych przez nas zadań.
Wyjaśnimy również skąd wzięła się nazwa Yelonkowo oraz w jaki sposób powstała postać samego Yelonka. Dodatkowo, dowiesz się jak powstała strona internetowa oraz w jaki sposób prowadzimy social media naszego klienta. To jak? Zaczynajmy!
Klient: Park Zabaw Yelonkowo
Cel: branding dla nowo powstałego obiektu (łącznie z namingiem, zaprojektowaniem logo, stworzeniem systemu identyfikacji wizualnej) oraz budowa strony www.
W toku naszej współpracy z firmą Yelonkowo zajmowaliśmy się między innymi:
• kompleksowym brandingiem łącznie z namingiem oraz wymyśleniem i narysowaniem brand hero – Yelonka,
• zaprojektowaniem logo,
• stworzeniem systemu identyfikacji wizualnej i księgi znaków,
• zrealizowaniem strony www,
• marketingiem w mediach społecznościowych,
• marketingiem szeptanym (buzz marketing),
• projektowaniem i produkcją materiałów POS,
• działaniami PR-owymi (wsparcie w przygotowaniu publikowanych przez firmę materiałów).
Czym jest Yelonkowo?
Zacznijmy od początku i odpowiedzmy sobie na pytanie czym właściwie jest Yelonkowo? To park zabaw dla dzieci i rodzin, które lubią aktywnie spędzać czas. Jest zlokalizowany pomiędzy Częstochową, a Opolem (na pograniczu miejscowości Lubliniec i Kochcice). Znajduje się z dala od miejskiego zgiełku, na lekkim wzniesieniu i jest częścią Resortu Strzelnica. Bogaty w masę atrakcji: dwupoziomowy tor przeszkód, gry manualne, park linowy i wiele innych. Dzieli się na część zewnętrzną (park linowy, tyrolka, plac zabaw) oraz wewnętrzną (m.in. klockarnia, strefa malucha, sala urodzinowa, odwrócony domek.).
Początek współpracy
Nasza przygoda z Yelonkowem rozpoczęła się nieco przypadkowo. Na początku 2017 roku pojechaliśmy do Kochcic na spotkanie z właścicielką Resortu Strzelnica. Dotyczyło ono współpracy przy promocji hotelu. W tym czasie budowa parku zabaw była na finiszu, a na Facebooku trwał konkurs na wymyślenie nazwy dla nowego miejsca na mapie województwa śląskiego. Żadna z propozycji nie przekonała w 100% właścicieli Strzelnicy, więc zaproponowaliśmy swoją pomoc w namingu i opracowaniu całego systemu identyfikacji wizualnej.
Największe wyzwania:
• zaprojektowanie i wdrożenie serwisu www spełniającego określone kryteria,
• opracowanie logotypu i layoutu atrakcyjnego dla dzieci,
• stworzenie animowanych brand hero na stronę www,
• stworzenie interaktywnej mapki całego obiektu dla najmłodszego odbiorcy,
• łatwy dostęp do informacji (wyszczególnione ikony, przejrzysty kalendarz wydarzeń),
• dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.
Nazwa i logo Yelonkowo
Głównym elementem logo Resortu Strzelnica są poroże oraz głowa jelenia. Cały obiekt mieści się w pobliżu lasu zamieszkałym przez mnóstwo zwierząt. Z tych dwóch powodów, w trakcie burzy mózgów, zgodnie ustaliliśmy, że nazwa Yelonkowo oraz stworzenie kolorowego Yelonka idealnie oddadzą charakter tego miejsca. Kolorowe litery, wesoły zwierzak oraz zdrobniona nazwa od razu sugerują, że park zabaw jest przeznaczony głównie dla najmłodszych. Dodatkowo, zamiana litery „J” na „Y” nadaje słowu unikalny charakter, a przy okazji, przypomina kształtem poroże. Osoby śledzące fanpage oraz pierwsi goście szybko pokochali naszego wesołego Yelonka.
System identyfikacji wizualnej
Po wymyśleniu nazwy oraz zaprojektowaniu logo nadszedł czas na stworzenie księgi znaków. Znalazły się w niej wszelkie informacje na temat kolorystyki, typografii, pola ochronnego oraz możliwości zastosowania logo. Do tego key visual, czyli radosny Yelonek i przykładowe grafiki oraz gify z jego wizerunkiem. W księdze znaku umieściliśmy również wzór wizytówek, papieru firmowego i stopki mailowej.
Strona www
Chcieliśmy stworzyć przyjazną i nowoczesną stronę, która oddałaby wyjątkowy klimat Yelonkowa. W projekcie najistotniejsze było przyciągnięcie uwagi głównych klientów, czyli dzieci i ich rodziców. Oprócz tego, zależało nam na usystematyzowaniu licznych atrakcji oferowanych przez park i pokazaniu ich w sposób przejrzysty i sklasyfikowany. Dopełnieniem miało być poszerzenie kontaktu z klientem i rozpowszechnienie wizerunku nowo powstałego miejsca. By zrealizować powyższe cele postawiliśmy w pełni responsywną stronę, po której użytkownik porusza się z łatwością.
Stworzyliśmy również kolorową grafikę z mapą całego Yelonkowa. Po najechaniu myszką na konkretną atrakcję widzimy jej zdjęcie w rzeczywistości.
Na stronie internetowej znajduje się tylko kilka najważniejszych zakładek:
- wydarzenia,
- atrakcje,
- oferty,
- blog,
- cennik,
- kontakt i dojazd.
Dzięki temu jest ona przejrzysta i użyteczna.
Działania w sieci
W 2017 roku byliśmy odpowiedzialni za promocję marki w sieci. Tuż po otwarciu Yelonkowa zajęliśmy się wytworzeniem pozytywnego szumu w sieci. Fanpage na Facebooku zaczęliśmy prowadzić w sierpniu tego samego roku. To wtedy powstała postać Yelonka, na której oparliśmy całą komunikację z grupą docelową. Ilość polubień wzrosła sześciokrotnie, jednak najistotniejszy był fakt, że udało nam się zaangażować rosnącą społeczność użytkowników.
Warto podkreślić, że dopasowaliśmy nasze działania do nieregularnego czasu pracy parku zabaw i jego pracowników. Brak korporacyjnej, obwarowanej procedurami specyfiki pracy u Klienta wymagał elastyczności również z naszej strony. Nasi specjaliści ds. mediów społecznościowych są pod telefonem zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami oraz w soboty i niedziele, ponieważ Yelonkowo jest otwarte codziennie do 19:00 oraz w weekendy. Taki układ zaowocował sprawną współpracą, odpowiada również klientom obiektu, ponieważ nie czekają zbyt długo na odpowiedź czy komentarz.
Przeczytaj również:
- Droga na szczyt – projekt oficjalnego logo akcji #K2 dla Polaków
- Budowa strony internetowej dla GAPR
- Key visual i budowa strony dla AIB
- Rebranding firmy Robelit